09.03.23

Що таке “Редан” і як вберегти дитину від токсичних субкультур

 Молодіжна субкультура під назвою «ПВК Редан» останніми днями почала набувати поширення в Україні. У низці міст правоохоронці вже запобігли бійкам підлітків з «ворожих кланів» — так званих неформалів та офніків. hromadske з’ясувало, що це за рух, звідки він пішов, чого прагне і який стосунок до цього має росія.

 

 


 

 

1. З чого все почалося?

 

Рух зародився в росії. Перший випадок масової бійки підлітків стався в московському ТЦ «Авіапарк» 22 лютого. Схоже, конфлікт виник між двома ворожими субкультурами. Представники однієї з них були в чорних куртках із зображенням павука на спині та з довгими чубчиками, іншої — коротко підстрижені й у спортивних костюмах.

Як потім стало відомо, бійка в ТЦ — не єдиний такий випадок. Протягом останніх кількох днів у росії вже декілька разів затримували групи підлітків через бійки. Хлопці та дівчата з павуками на спинах називають себе «ПВК Редан», а їхніми противниками зокрема є вже давня субкультура «офніків».

 

2. Що таке «ПВК Редан» і яка її мета?

 

«ЧВК Редан» — це російська підліткова субкультура, що виникла в соцмережах та натхненна аніме-серіалом Hunter x Hunter, у якому є бандитське угрупування під назвою «Редан». Символи підліткової «ЧВК» — чорний колір, павуки та цифра 4.

«Реданівці» збираються разом для того, щоб влаштовувати масові бійки. Учасникам руху в середньому 14-16 років.

Представники субкультури, з якими нам вдалося поспілкуватися, стверджують, що не асоціюють себе з приватною військовою компанією: абревіатуру взяли для епатажу. А ось друга частина назви — промовиста. У японських коміксах Hunter x Hunter одного з головних персонажів звуть Геней Редан, і він є ватажком банди під назвою «Павуки». Схоже, саме їхній символ копіюють «реданівці». 

Стрижень субкультури становлять якраз «анімешники» — поціновувачі мультфільмів японської культури. «Реданівці» пояснюють, що їхній рух довго «наростав» і «дозрівав», а причиною його стали «постійні нападки “офніків” на неформалів». 

«Офніки» — це субкультура, яка асоціюється з агресивною поведінкою та пошуком приводів для бійки. Особливо в тих випадках, коли жертвою стає неформал. Вважається, що субкультура «офніків» сформувалася завдяки футбольним фанатам, які після матчів влаштовували сутички з шанувальниками команди суперників.

Отже, за словами «реданівців», через часті напади на них з боку «офніків» неформали почали самоорганізовуватися, щоб захистити себе, дати відсіч і «покласти край знущанням та побоям».

 

3. Невже таке є і в Україні?

 

Підлітків з атрибутами нової субкультури останнім часом помітили у ВінниціІвано-ФранківськуЛьвовіЛуцькуЖитомиріХаркові та інших містах. Правоохоронці завадили низці масових бійок, які планували організувати здебільшого неповнолітні неформали.

 

В Одесі запобігли масовій бійці: «ПВК Редан» вже в Україні 

 

Масовій бійці за участю підлітків запобігли поліцейські 27 лютого у Київському районі Одеси.

Як повідомили «Думській» джерела у правоохоронних органах, біля ТЦ «Панорама» зібралася велика група молоді, яка відносить себе до російської субкультури «ЧВК Редан», і яка прийшла на «стрілку» до іншого молодіжного руху «оффніки».

Поліцейські знайшли у «Телеграмі» канал під назвою «ЧВК Редан Одеса», де було написано, що 27 лютого має відбутися зіткнення між двома молодіжними рухами.

Правоохоронці провели профілактичні бесіди з майже 70 підлітками.

Те, що цей російський рух поширився на українську молодь, викладач японської мови та відеоблогер Борис Мороз вважає закономірним. Однією з причин, на його думку, є відсутність альтернативних субкультур. За словами Мороза, учасники «Редана» в росії створили «революційну ідеологію», в основі якої лежить ідея про те, що «неформали, які отримували люлів від гопників та ультрас, можуть зібратися гуртом і самі виписати люлів будь-кому». А тепер їх почали наслідувати українські підлітки.

«Це закономірно, бо українська аніме-спільнота поки що не створила власної ідеології, яка б іще й передбачала щось круте в очах підлітків. Українська аніме-спільнота вже рік концентрується лише на війні. Аж тут з'являється російська група "Редан" і пропонує ідею, яка допомагає зануритись у романтичне довоєнне життя з розбірками офніків та нефорів в естетиці аніме. Вибір 14-річної людини з Франківська чи Полтави тут зрозумілий», — написав Мороз.

 

4. росіяни накручують українських підлітків своїми ІПСО?

 

Саме так вважають у поліції. Правоохоронці стверджують, що провокування масових бійок серед молоді та підлітків — це спроба російських пропагандистів провести інформаційно-психологічну операцію та використати дітей для дестабілізації внутрішньої ситуації в Україні.

Однак самі представники субкультури з цим не погоджуються. Відповідаючи на звинувачення щодо російських ІПСО, вони кажуть, що «ніхто цілеспрямовано нікому нічого не пропонував», і додають, що російська влада також бореться з «ПВК Редан», зокрема розглядаючи проблему в державній думі тощо.

Українські «реданівці» зазначають, що їхній рух не має лідера, завдяки чому й перетікає в категорію субкультури. 

«По суті, “ПВК Редан” [в Україні] — це пабліки в Telegram, де люди домовляються і збираються на сходки», — каже один із представників руху. 

За його словами, усі чати й Telegram-канали були створені ентузіастами. А так звані сходки не мають початкової мети влаштувати бійку: люди зустрічаються, щоб поспілкуватися з однодумцями, а сутички виникають через переслідування з боку «офніків», запевняють у «Редані».

Хай там як, ці заходи ризиковані для здоров’я чи навіть життя неповнолітніх, тому правоохоронці почали працювати над тим, аби виявляти такі акції та запобігати сутичкам.

В поліції повідомили, що упродовж двох днів у різних регіонах країни відбулося близько 30 зібрань молоді. Правоохоронці оперативно відреагували і не допустили конфліктних ситуацій між підлітками. До управлінь та відділів поліції запросили понад 700 осіб. Більшість із них – це неповнолітні. Ювенальні поліцейські проводять профілактичні заходи із підлітками та їхніми батьками

 

Правоохоронці наголошують, що штучне поширення такої субкультури  —  це спроба  російських пропагандистів провести чергову інформаційно-психологічну операцію та втягнути підлітків у протиправну діяльність. 

За участь у подібних угрупуваннях передбачено як адміністративну (для батьків неповнолітніх), так і кримінальну відповідальність, яка настає з 14-ти років.  

 

5. Що варто пам'ятати батькам?


У Ювенальній поліції України вважають, що іноді підлітки не можуть самостійно реалізувати бажання і знаходять своє місце в молодіжному угрупованні для самоствердження та самореалізації. Для цього підлітки й об'єднуються в неформальні групи.

В поліції повідомили, що упродовж двох днів у різних регіонах країни відбулося близько 30 зібрань молоді. Правоохоронці оперативно відреагували і не допустили конфліктних ситуацій між підлітками. До управлінь та відділів поліції запросили понад 700 осіб. Більшість із них – це неповнолітні. Ювенальні поліцейські проводять профілактичні заходи із підлітками та їхніми батьками

 

Правоохоронці наголошують, що штучне поширення такої субкультури  —  це спроба  російських пропагандистів провести чергову інформаційно-психологічну операцію та втягнути підлітків у протиправну діяльність. 

За участь у подібних угрупуваннях передбачено як адміністративну (для батьків неповнолітніх), так і кримінальну відповідальність, яка настає з 14-ти років.  

За словами правоохоронців, деякі батьки навіть можуть не підозрювати, що їхня дитина належить до певної субкультури та може мати девіантну поведінку. Тому батькам радять робити таке:

  • - спокійно, відкрито і прямо спілкуйтеся з дитиною. Надайте їй можливість говорити, коли вона буде до цього готова. Не підганяйте її;
  • - якщо дитина розповідає, куди вона ходить і як проводить свій час, проявіть якомога повнішу обізнаність у цій темі. Виявляйте терпіння, наполегливість і доброзичливість для уникнення емоційного дискомфорту, недовіри чи агресії з боку підлітка;
  • - опановуйте інтернет, зокрема заведіть власний акаунт у соцмережі й станьте там другом своїй дитині;
  • - щотижня аналізуйте вміст сторінок дитини, уважно читайте її публікації, вивчайте групи, до яких вона приєдналася;
  • - ознайомтеся з її віртуальними друзями, звертайте увагу на фото й відео, які викликають інтерес дитини, зокрема ті, що збережені, поширені або вподобані;
  • - покажіть дитині, що вона вам небайдужа, що ви піклуєтеся про неї, та запропонуйте спільно провести час;
  • - зосередьтеся на тому, щоб показати підлітку його переваги, знайдіть у нього сильні сторони, допоможіть йому побачити себе унікальною особистістю;
  • - коли встановите з підлітком контакт і довіру, поясніть йому згубність і безперспективність деструктивної поведінки, підкріплюючи це відомими йому фактами. Допоможіть дитині зрозуміти ступінь ризику від деструктивної поведінки та невідворотної відповідальності за скоєне.

 

«Пам'ятайте, що в зону ризику проявів деструктивної поведінки потрапляють підлітки, яким бракує батьківської уваги та підтримки, а також ті, чиє перебування в інтернеті не контролюється», — наголошують ювенальні прокурори.

 

Інформація підготовлена за матеріалами сайту
«Громадське» 
https://hromadske.ua/posts/pvk-redan-vs-ofniki-chomu-pidlitki-pochali-vlashtovuvati-masovi-bijki-i-do-chogo-tut-rosiya;

«Дзеркало тижня» https://zn.ua/ukr/UKRAINE/politsija-zatrimala-administratora-hrupi-rukhu-redan.html;

«Думська» https://dumskaya.net/news/v-odesse-predotvratili-massovuyu-draku-chvk-reda-173463/ua/

Немає коментарів:

Дописати коментар